آموزش جاوا اسکریپت کلی قسمت اول

 

اگر دیگر مقالات سایت را مطالعه کرده باشید دانش شما در مورد نحوه استفاده از زبان HTML برای طراحی صفحات وب به نقطه قابل قبولی رسیده است اما احتمالاً شما هم به این نتیجه رسیده اید که HTML علی رغم همه مزیت هایی که دارد، فاقد قابلیت های کافی برای ایجاد یک وب سایت با ظاهر و کارکردی کاربر پسند است.

این مسأله از آن جا ناشی می شود که ابداع کنندگان HTML ، از این زبان انتظاری بیش از نمایش ساده اطلاعات را نداشتد اما امروزه کاربران وب ترجیح می دهند یک وب سایت یا برنامه تحت وب همانند یک برنامه ی تحت ویندوز ، سریع، کارآمد و زیبا باشد!

جلوتر با زبان جاوا اسکریپت که نقش تعیین کننده ای در بهبود کارایی و ظاهر صفحات وب دارد آشنا خواهید شد؛ زبانی که در کنار HTML  و CSS از دانستنی های ضروری در طراحی صفحات وب به شمار می رود.

مقایسه اسکریپت نویسی و برنامه نویسی

هر چند امروزه نمی توان مرز دقیقی میان برنامه نویسی و اسکرپیت نویسی قایل شد، اما عموماً منظور از برنامه نویسی، استفاده از یک زبان برنامه نویسی کامل برای تولید نرم افزار است به گونه ای که کدهای سازنده نرم افزار، کامپایل شده و به زبان ماشین دربیایند و نهایتاً یک فایل اجرایی در اختیار کاربر نهایی قرار داده شود. اما وقتی شما مشغول نوشتن اسکریپت می شوید، در واقع، قطعه کدی را درون کد دیگری قرار می دهید و این قطعه کد، بدون آن که کامپایل شود، در زمان اجرا خط به خط توسط نرم افزار مرتبط تفسیر می شود و به اجرا درمی آید. البته نباید از این تعریف چنین برداشت کرد که زبان های اسکریپت نویسی در مقایسه با زبان های برنامه نویسی قدرت کمتری دارند؛ چراکه هم اینک از زبان های اسکریپت نویسی برای تولید نرم افزارهای بزرگ و پیچیده استفاده می شود.

از جمله زبان های برنامه نویسی که این روزها بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند می توان به # ،Java ، Delphi ،C++ ،C ،Visual Basic و ... اشاره کرد. همچنین با تعریفی که از زبان های اسکریپت نویسی ارایه شد می توان Ruby ،Python ،Perl ،PHP ،JScript ،VBScript ،JavaScript و ... را جزو زبان های اسکریپت نویسی محسوب کرد. به این مثال توجه کنید:

Test

Today:

در این مثال شما با یک صفحه وب ساده روبرو هستید که عبارت : Today را روی صفحه می نویسد. در ادامه قطعه کد جاوا اسکریپتی که به صورت توپر ) Bold ( در آمده اجرا می گردد و تاریخ جاری رایانه را استخراج نموده و در قالب یک پاراگراف روی صفحه نمایش می دهد.

همان گونه که در این مثال مشاهده کردید، کدهای جاوا اسکریپت درون کدهای HTML نوشته می شوند و توسط مرورگر تفسیر می گردند. نتیجه اجرای کد هم در همان صفحه نمایش داده می شود.

ابزارهای اسکریپ نویسی

برای نگارش اسکریپت های موردنظر، ابتدایی ترین راه استفاده از نرم افزار ویرایش متن NotePad است. با استفاده از این نرم افزار که روش کار با آن را در جلد اول همین کتاب آموختید می توانید اسکریپت های مورد نظر را نوشته و سپس فایل تولید شده را در محیط مرتبط مشاهده و آزمایش نمایید.

برای مثال چنان چه می خواهید درون کدهای HTML ، کدهای جاوا اسکریپت را جای دهید، این کار را در محیط NotePad انجام داده و سپس فایل را با فرمت html ذخیره نمایید. باز کردن این فایل توسط هر یک از مرورگرهای وب باعث نمایش محتویات صفحه وب و اجرای اسکریپت ها خواهد شد.

نرم افزار Dreamweaver که در مقالات آموزشی سایت مورد استفاده و آموزش قرار گرفته است به خوبی از کدهای جاوا اسکریپت پشتیبانی می کند و ضمن ظاهر کردن منوی راهنما )- Intel liSense (  با رنگی کردن هر یک از بخش های کد، به کاربر امکان می دهد اشتباهات نگارشی خود را به سرعت یافته و اصلاح نماید.

علاوه بر این دو برنامه، بسیاری از شرکت های ارایه دهنده نرم افزارهای کدنویسی اقدام به ایجاد محیط های نگارش اسکریپت و تست کد کرده اند که با جستجو در اینترنت می توانید بسیاری از آن ها را دانلود کنید. در این کتاب برای نگارش کدهای جاوا اسکریپت از محیط Dreamweaver استفاده می شود.

جاوا اسکریپت و قابلیت های آن

جاوا اسکریپت زبانی است که نخستین بار توسط شرکت Netscape برای توسعه قابلی تهای صفحات وب ایجاد گردید و امروزه متداول ترین زبان اسکریپت نویسی در میان طراحان وب است و همه مرورگرهای مطرح وب از آن پشتیبانی می کنند.  آنچه باعث ایجاد و توسعه چنین زبانی در کنار HTML گردید این واقعیت بود که HTML صرفاً یک زبان طراحی برای تعیین عناصر درون صفحه وب و نحوه چینش آ نها به شمار م یرود و نمی تواند کارهایی مانند بررسی فر مها، پاسخ به رویدادهای صفحه یا افزودن جلو ههای تصویری به صفحه را برعهده بگیرد.

هنگامی که یک قطعه کد جاوا اسکریپت درون کدهای HTML گنجانیده می شود، مرورگر وب، این کدها را خط به خط تفسیر نموده و نتیجه را روی صفحه نمایش می دهد. گاهی اوقات هم اجرای کدهای جاوا اسکریپت مشروط به وقوع یک رویداد )برای نمونه کلیک شدن یک دکمه( است. در هر صورت، بر خلاف زبان های برنامه نویسی که در آن ها ابتدا کدها باید اشکال زدایی، کامپایل و سپس اجرا شوند، کدهای جاوا اسکریپت، خط به خط توسط مرورگر تفسیر شده و به اجرا در می آیند.

پس از عرضه جاوا اسکریپت، تلاش هایی به خصوص از سوی شرکت مایکروسافت برای تقیلد از آن صورت گرفت که نهایتاً منجر به ایجاد زبان اسکریپتی VBScript گردید اما هیچ گاه نتوانست محبوبیت و فراگیری جاوا اسکریپت را پیدا کند. در نتیجه این شرکت بزرگ نرم افزاری با ارایه زبان Jscript ، نسخه مایکروسافتی جاوا اسکریپت را تولید و روانه بازار نمود.

جاوا اسکریپت جزو زبان های سمت سرویس گیرنده 1 محسوب می شود یعنی بر روی رایانه کاربر به اجرا درمی آید؛ برخلاف PHP ،ASP.NET یا JPS که در زمره زبان های سمت سرویس دهنده 2 طبقه بندی می شوند.

برای آشنایی بهتر با این مفهوم مهم در طراحی صفحات وب، مثال زیر را با دقت مطالعه نمایید.

فرض کنید وب سایت یک بانک قصد دارد صفحه ای را ایجاد نماید تا کاربران با انتخاب نوع سرمایه گذاری و مبلغ موردنظر، میزان سود ماهیانه را محاسبه نمایند.

روش اول این است که با استفاده از یکی از زبان های برنامه نویسی سمت سرویس دهنده، صفحه مذکور پیاده سازی شود. در این حالت وقتی کاربر اطلاعات موردنیاز را وارد و روی دکمه «محاسبه » کلیک می کند، این اطلاعات برای سرویس دهنده ارسال شده و پس از انجام محاسبات لازم، نتیجه برگشت داده می شود. طبیعتاً این کار مستلزم یک بار رفت و برگشت اطلاعات و اجرا عملیات روی سرویس دهنده و تاحدی زمان بر است. روش دوم پیاده سازی، استفاده از زبان های سمت سرویس دهنده مانند جاوا اسکریپت است. در این حالت، فرمول موردنیاز برای محاسبه سود بانکی )در قالب یک قطعه کد( در هنگام درخواست نمایش اولیه صفحه برای رایانه کاربر فرستاده می شود. هنگامی که کاربر، اطلاعات موردنیاز را وارد و روی دکمه «محاسبه » کلیک می کند، کد اجرا شده و نتیجه روی صفحه ظاهر می شود. در این حالت، رفت و برگشت اطلاعات وجود ندارد، عملیات روی سرویس دهنده کاهش می یابد و عملیات با سرعت فوق العاده بیش تری انجام می شود.

فرض کنید همین کار برای اعتبارسنجی داده های وارد شده در یک فرم اینترنتی انجام گیرد. به جای این که فرم با اطلاعات ناقص چندین بار برای سرویس دهنده ارسال شود و پاسخ خطا از سمت سرویس دهنده برای رایانه کاربر ارسال گردد، می توان با استفاده از کدهای جاوا اسکریپت، عملیات اعتبارسنجی را روی مرورگر کاربر انجام داد تا ضمن جلوگیری از رف توبرگشت اطلاعات و افزایش بی مورد ترافیک شبکه، فشار کاری روی سرویس دهنده هم کاهش یابد. این کار در مواقعی که قرار است برنامه ای بزرگ با ده ها هزار کاربر نوشته شود )مانند نرم افزار ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری( اهمیت خود را به خوبی تشان می دهد.

علاوه بر ای نها امروزه با جستجو در اینترنت می توانید صدها قطعه کد جاوا اسکریپت بیاید که توسط برنامه نویسان خلاق برای ایجاد جلوه های بصری درون مرورگر نوشته شده اند و ظاهر و کارایی صفحات را به نحو خیره کننده ای افزایش می دهند. نمایش ساعت درون صفحه، تغییر ظاهر اشاره گر ماوس، ظاهر نمودن پیغام روی صفحه و ... تنها بخشی از قابلیت های این زبان اسکریپت نویسی است

هنگام معرفی جاوا اسکریپت همواره این نکته هم مورد تأکید قرار م یگیرد که عل یرغم تشابه اسمی، رابط های میان جاوا اسکریپت و زبان جاوا وجود ندارد و حتی نگارش این زبان اسکریپتی به زبان C نزدی کتر است.

در مجموع می توان موارد زیر را به عنوان کاربردهای اصلی جاوا اسکریپت ذکر کرد:

خواندن عناصر صفحه و افزودن عناصر و اجزاء جدید به صفحه دستکاری یا جابه جا کردن عناصر و نوشته ها اجرای محاسبات ریاضی روی داده ها واکنش نسبت به وقوع رویدادهایی نظیر بارگذاری صفحه یا کلیک شدن دکمه استخراج اطلاعاتی مانند نسخه مرورگر، زمان و تاریخ، ابعاد صفحه و ... از مرورگر کاربر اعتبارسنجی داده های وارد شده درون فرم و نمایش پیغام های مناسب جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی ش یءگرا 1 محسوب می شود که کاربرد آن در طراحی صفحات وب روز به روز افزایش می یابد. امروزه عباراتی مانند AJAX )با تلفظ اِی جَکس( یا JQuery )با تلفظ جِ یکوئِری( در میان طراحان صفحات وب زیاد به گوش می خورد که هر دو منشاء جاوا اسکریپتی دارند.

AJAX که از عبارت Asynchronous JavaScript and XML به معنی «ترکیب ناهمگام جاوا اسکریپت و »XMLگرفته شده، به گونه ای قابلیت های جاوا اسکریپت و XML را ترکیب نموده تا لازم نباشد با وقوع هر رویدادی در صفحه وب، یک بار عملیات رفت و برگشت صفحه به سرویس دهنده انجام شود.

برای نمونه احتمالاً در موتورهای جستجوی معروف مانند Google یا Yahoo مشاهده کرده اید که کاربر به محض وارد کردن عبارت موردنظر، با فهرستی از پیشنهادهای موتور جستجو مواجه می شود که پیش از این توسط سایر کاربران مورد جستجو قرار گرفته اند. دراین حالت، صفحه بدون ای نکه تازه سازی ) Refresh ( شود عبارت وارد شده را برای موتور جستجو ارسال نموده و نتایج را به صورت پویا نمایش می دهد.

در پشت این اتفاق بدیع، فن آوری AJAX کار ارسال و دریافت اطلاعات را انجام می دهد و برنامه نویسی جاوا اسکریپت، اهمیت و قدرت خود را به رخ می کشد.

JQuery  را نیز می توان به صورت کتابخانه ای آماده از جاوا اسکریپت تصور کرد که برای ساده کردن کدنویسی جاوا اسکریپت ایجاد شده است. برای استفاده از این فن آوری شما با مراجعه به وب سایت wwwjquery.com آخرین نسخه موجود را در قالب یک فایل متنی با پسوند js .دانلود و به صفحه وب خود اضافه می کنید. سپس با به کارگیری متدهای JQuery که با استفاده از جاوا اسکریپت نوشته شده می توانید به سادگی، جلوه های بصری زیبا و پیچیده ای را به وب سایت خود اضافه نمایید.

احتمالاً نمونه ای از کاربرد JQuery را در وب سایت های ارایه دهنده تصاویر مشاهده کرده اید که با کلیک روی تصویر کوچک، پیش نمایش آن درون صفحه نشان داده می شود و پس زمینه صفحه تیره یا مات می گردد.

در واقع این کار با استفاده از کدهای جاوا اسکریپت انجام می شود که روش دشوار آن، نگارش کامل کد و روش ساده تر استفاده از کتابخانه آماده و متدهای JQuery است.

این جلوه تصویری که LightBox نام دارد، یکی از رایج ترین موارد استفاده از JQuery است که در بسیاری از وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

افزودن اسکریپت به صفحه HTML

کدهای جاوا اسکریپت را می توان به دو صورت درون صفحات وب گنجانید. روش اول این است که اسکریپت ها را مستقیماً درون کدهای HTML بنویسید. در روش دوم که متداول تر و اصولی تر است، کدها درون یک فایل متنی با پسوند js نوشته می شوند و سپس درون صفحه موردنظر به این فایل ارجاع داده می شود.

)دقیقاً مانند کاری که در هنگام استفاده از فایل های CSS فراگرفتید(. فعلاً در ابتدای کار، با روش اول یعنی گنجانیدن کدهای جاوا اسکریپت در میان کدهای HTML آشنا خواهید شد. در این روش باید به نحوی اسکریپت ها را از سایر کدها جدا کنید. برای انجام این کار، لازم است اسکریپت ها را درون برچسب < script> قرار دهید. از آن جا که علاوه بر جاوا اسکریپت، اسکرپیت های دیگری نظیر VBScript هم وجود دارد که می توان درون کدهای HTML جای داد، باید با مقداردهی مشخصه

type معین نمایید که از چه نوع اسکریپتی استفاده شده است. برای به کارگیری جاوا اسکریپت باید مشخصه type را با مقدار " text/javascript " مقداردهی کنید.

کد زیر را درون یک ویرایش گر متنی وارد و به صورت صفحه HTML ذخیره نمایید.

هنگامی که صفحه را درون مرورگر باز می کنید یک نوار زردرنگ در بالای پنجره ظاهر می شود و اعلام می کند که یک اسکریپت می خواهد روی رایانه شما اجرا گردد و مرورگر وب به دلیل مسایل امنیتی آن را مسدود نموده است. برای اجرای اسکریپت، روی این پیغام کلیک نموده و گزینه Allow Blocked Content را انتخاب نمایید.

بلافاصه پیغامی ظاهر می شود و برای اجرای این دستور از شما کسب تکلیف می کند. با کلیک روی دکمه Yes اسکریپت موجود اجرا و نتیجه روی صفحه نشان داده می شود.

در این مثال، عبارت " My first JavaScript " روی صفحه ظاهر می گردد.

آ نچه باعث نمایش عبارت فوق درون صفحه می شود، دستور زیر است:

document.write(“My first JavaScript”); در واقع دستور )""( document.write عبارتی را که درون پرانتز قید شده، در صفحه وب نمایش می دهد.

فعلاً به ساختار و چگونگی کارکرد این دستور نمی پردازیم چراکه در فصول آینده به صورت مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

اکنون برچسب < script > و محتویات آن را به درون برچسب های < head> منتقل کنید تا کد به صورت زیر دربیاید.

با ذخیره سازی تغییرات و مشاهده صفحه درون مرورگر، همان نتیجه قبل حاصل می شود. یک پرسش! آیا محل قرارگیری اسکریپت ها درون صفحه وب اهمیت دارد؟ پاسخ مثبت است.

هنگامی که اسکریپت را درون بدنه صفحه یعنی برچسب های < body> قرار می دهید، هم زمان با بارگذاری )لود شدن( صفحه به اجرا در می آید. اما گاهی اوقات لازم است اسکریپت پیش از بارگذاری کامل صفحه، آماده به اجرا باشد. در این حالت باید اسکریپت را درون سرصفحه یعنی برچسب های <

اما همان گونه که پیش از این توضیح داده شد، روش اصولی تر برای استفاده از کدهای جاوا اسکریپت در صفحه، قرار دادن آن ها درون یک فایل خارجی و ارجاع دادن به آن درون صفحه وب است. چراکه به این ترتیب همه صفحات می توانند از اسکریپت های نوشته شده در فایل استفاده کنند و نیاز به نگارش مجدد آن ها نیست.

برای انجام این کار به روش زیر عمل کنید.

 1. از منوی File دستور New را اجرا کنید.
 2. در ستون Page Type گزینه JavaScript را انتخاب نمایید.

 1. دکمه Create را کلیک نمایید.
 2. کد موجود در تصویر صفحه بعد را درون صفحه بنویسید.

 1. با اجرای دستور Save ، فایل را درون یکی از پوشه ها )برای مثال پوشه Scripts ( با نام MyJavaScripts

ذخیره نمایید. این فایل با پسوند js . ذخیره خواهد شد.

 1. درون بخش سرصفحه یا بدنه، کد زیر را اضافه نمایید.

در این کد، مشخصه src با نشانی نسبی فایل حاوی کدهای جاوا اسکریپت مقداردهی شده است.

 1. تغییرات را ذخیره سازی و صفحه وب را درون مرورگر مشاهده نمایید.
 2. کد جاوا اسکریپت همانند حالت های قبلی به اجرا در می آید.

توجه داشته باشید چنان چه در درج این کدها اشتباه تایپی داشته باشید، مثلاً نام یا مسیر فایل خارجی را به درستی وارد نکنید، اسکریپت اجرا نخواهد شد و متأسفانه هیچ پیغام خطایی هم درون مرورگر ظاهر نمی شود.

اغلب طراحان وب، کدهای جاوا اسکریپت را درون یک فایل خارجی ذخیره نموده و در صفحه به آن ارجاع می دهند. چنان چه لازم باشد کد، هم زمان با بارگذاری صفحه به اجرا دربیاید، برچسب های script> > را درون بدنه صفحه قرار می دهند. اما غالباً اجرای اسکریپت ها مشروط به وقوع یک رویداد )مثلاً کلیک شدن یک دکمه( خواهد بود؛ به همین دلیل ارجاع به فایل خارجی عمدتاً درون سرصفحه )برچسب های < head>( گذاشته می شود.

هنگامی که در محیط نرم افزار Dreamweaver یک فایل جدید js ایجاد می کنید، در ابتدای صفحه عبارتی

خاکستری رنگ به صورت زیر ظاهر می شود:

// JavaScript Document

این کد تأثیری در نتیجه اجرای اسکریپت ندارد چون با افزوده شدن نویسه های // ، تبدیل به توضیح 1 شده است. هنگامی که کدهای جاوا اسکریپت و هر زبان دیگر زیاد یا پیچیده می شود، برای درج توضیح پیرامون عمل کرد هر بخش از عمل گرهای توضیحی استفاده می شود که هنگام اجرای کد توسط مرورگر نادیده گرفته می شوند.

از عمل گر // برای ایجاد توضیحات یک سطری استفاده می شود و چنان چه توضیح بیش از یک سطر است، باید آن را درون عمل گر /* */ قرار دهید.

کد درون فایل MyJavaScripts.js را به صورت زیر تغییر دهید.

// JavaScript Document

عبارت درون پرانتز را روی صفحه می نویسد//

document.write("My First JavaScript");

یک پنجره ظاهر و پیغام */

/*درون پرانتز را نمایش می دهد

;("به دنیای جاوا اسکریپت خوش آمدید"( window.alert

پس از ذخیره سازی تغییرات، صفحه وب را درون مرورگر باز کنید.

اسکریپت اجرا می شود اما اثری از توضیحات نیست.

اغلب مرورگرها به کاربران امکان می دهند تا اجرای اسکریپت ها را محدود کنند. به همین این احتمال وجود دارد که کدهای جاوا اسکریپت شما روی مرورگر برخی کاربران نمایش داده نشود. برای بررسی این وضعیت و اعلام هشدار به کاربر می توانید از برچسب < noscript > استفاده کنید. محتویات این برچسب تنها در صورتی ظاهر خواهد شد که مرورگر کاربر، از اجرای اسکریپ تها جلوگیری نماید.

کد صفحه وب را به صورت زیر تغییر دهید.

noscript> />.اجرای کدهای جاوا اسکریپت روی رایانه شما غیرفعال است <

با نمایش صفحه درون مرورگر، پیغام زیر ظاهر خواهد شد و در صورت کلیک کاربر روی نوار زردرنگ و انتخاب گزینه Allow Blocked Content ، کدهای جاوا اسکریپت به اجرا در خواهد آمد و پیغام ناپدید می شود.

گاهی اوقات ممکن است در کد صفحات XHTML با عبارتی به صورت زیر مواجه شوید؛

قرار دادن اسکریپت ها درون علامت های <--// --!> این مزیت را دارد که چنان چه مرورگرِ کاربر قدیمی باشد و احیاناً از کدهای جاوا اسکریپت پشتیبانی نکند، دستور موجود درون این عمل گر نادیده گرفته می شود و لذا مشکلی در نمایش صفحه به وجود نخواهد آمد.

آشنایی با مفهوم ش یءگرایی

همان طور که پیش از این اشاره گردید، جاوا اسکریپت یک زبان ش یءگرا محسوب می شود. بهتر است پیش از ورود به مبحث کدنویسی با جاوا اسکریپت، با مفهوم ش یءگرایی آشنایی مختصر اما دقیقی داشته باشیم؛ چرا که در مثال ساده ای که درون همین بخش مرور کردیم، از مفاهیم ش یءگرایی استفاده نمودیم و ادامه کتاب نیز از آن بهره خواهیم برد.

تا پیش از تولید زبان های شیءگرا، برنامه ها به صورت ساخت یافته ایجاد می شدند. یعنی مجموعه ای از توابع، عملیات موردنیاز را پیاده سازی می کردند و برنامه نویس با احضار توابع، ارسال پارامترهای موردنیاز و دریافت نتایج، کارهای موردنظر را انجام می داد.

ش یءگرایی در واقع نوعی نگاه و روش جدید در برنامه نویسی محسوب می شود که به دنیای پیرامون ما شبیه تر است. یک مشتری را در یک نرم افزار بانک داری درنظر بگیرد. این مشتری تعدادی «خصوصیت » وتعدادی «رفتار » دارد. برای مثال می توان شماره ملی، نام، نام خانوادگی و موجودی حساب را جزو خصوصیات وی در نظر گرفت. همچنین رفتارهایی مانند واریز وجه، وام گرفتن و ... را به عنوان رفتارهای وی برشمرد. حال اگر ما مفهوم مشتری را به صورت مجموعه ای از خصوصیت ها و رفتارها درنظر بگیریم، می توانیم نمونه هایی از این مفهوم را تولید کرده و خصوصیات و رفتارهای ویژه را به آن نسبت دهیم.

در برنامه نویسی ش یءگرا، به این مفهوم، Class ، به خصوصیت های آن Property و به رفتارها، Method گفته می شود. وقتی هم یک نمونه واقعی از آن مفهوم ایجاد می شود م یگوییم یک Object یا شی ء را ایجاد کرده ایم و منشاء نام گذاری این روش برنامه نویسی هم همین مفهوم است.

وقتی از یک کلاس، شیئی ساخته شد می توانیم با استفاده از خصوصیت ها و رفتارهای آن، نیازهای برنامه نویسی خود را رفع کنیم و عملیات های پیچیده را به سادگی انجام دهیم. فرض کنید از مفهوم مشتری Customer( ( یک نمونه واقعی به نام ) Customer1 ( ساخته ایم. حال می توانیم خصوصیت های او را مقداردهی

کنیم؛ مثلاً بنویسیم:

حمید= Customer1.Name

یا عملیات واریز وجه او را که نوعی رفتار محسوب می شود با یک متد پیاده سازی کنیم و مثلاً بنویسیم:

)مبلغ( Customer1.Deposite

که در این رفتار باید مبلغ واریزی را برای متد ارسال کنیم تا برای مثال در پایگاه داده ثبت نماید.

حال به کدی که در همین فصل نوشتیم برمی گردیم. برای این که عبارتی روی صفحه نوشته شود از دستور )" document.write)"message استفاده کردیم. با توضیحاتی که ارایه شده می توانید حدس بزنید که document شیئی است که از روی مفهوم صفحه تولید شده یعنی یک نمونه واقعی از مفهوم صفحه است و اشاره به صفحه جاری در مرورگر دارد. متد )( write هم عبارتی را می گیرد و روی صفحه درج می کند. با این توضیحات، به نظر شما کد زیر چه کاری انجام می دهد؟

document.title="JavaScript Title"

بله! خصوصیت عنوان صفحه ) title ( را با عبارت " JavaScript Title " مقداردهی می کند و لذا در نوار عنوان مرورگر، همین عبارت نشان داده می شود. اگر کد زیر را در فایل خارجی جاوا اسکریپت وارد و تغییرات را ذخیره نمایید، هنگام باز کردن صفحه در مرورگر، چیزی شبیه به تصویر زیر خواهید دید.

document.write("My First JavaScript");

document.title="JavaScript Title";

استفاده از روش ش یء گرایی در تولید نرم افزار، پیچیدگی های فرایند برنامه نویسی را کاهش می دهد و ضمناً شما می توانید از مفاهیم تولید شده )کلاس ها( در برنامه های دیگر هم استفاده کنید. برای نمونه، خصوصیت ها و رفتارهای تعریف شده برای کلاس دانش آموز در نرم افزار مدیریت مدرسه می تواند با تغییرات اندکی در نرم افزار آموزشی دانشگاه هم مورد استفاده قرار گیرد و به این ترتیب، هزینه و زمان تولید نرم افزار به شکل قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت.

در فصل آینده هنگام بررسی «مدل اشیاء سند » با اشیاء متداول در جاوا اسکریپت و متدهای آن ها بیش تر آشنا خواهید شد.

جاوا اسکریپت زبانی است که برای بهبود قابلی تهای نمایشی و افزایش کارایی صفحات وب ایجاد شده است.

اسکریپت، قطعه کدی است که درون کد دیگری نوشته میشود و بدون آنکه مانند کدهای زبانهای برنامه نویسی، کامپایل شود، خط به خط به اجرا در می آید.

از جاوا اسکریپت برای دستکاری عناصر صفحه، انجام محاسبات ریاضی، واکنش نسبت به رویدادها و فرما نهای کاربر و نیز اعتبارسنجی داده های فرم استفاده می گردد.

کدهای جاوا اسکریپت را م یتوان مستقیماً میان کدهای HTML درج کرد و یا درون یک فایل خارجی قرار داد.

در برنامه نویسی شیءگرا، از یک مفهوم ) Class ( که دارای تعدادی خصوصیت ) Property ( و رفتار Method( ( است، یک نمونه )شی ء یا Object ( ساخته می شود و در فرایند برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه ای از آخرین کارهای ما

آموزش جاوا اسکریپت کلی قسمت اولReviewed by Goolexacom on Oct 31Rating: 4.5آموزش جاوا اسکریپتآموزش جاوا اسکریپت

6 دیدگاه ها

 1. ماهان گفت:

  درود
  در مورد سئو ما از تابع جاوا اسکریپ برای رفع مشکل iframe استفاده می کنیم.
  دقیقا می خواهیم چند تا از همین تابع رو در یک فایل جاوا اسکریپ پشت هم جاگذاری و بعد در هیدر وبسایت فراخوانی کنیم. راه حلی داره, یا امکان پذیره ؟
  function up() {
  document.write(”);
  }

  • goolexacom گفت:

   سلام
   باید مشکل iframe تون رو بیشتر توضیح بدید، که بشه براش راه حل مناسبی پیدا کرد.
   نه اینکه صرفا اشاره کنید.
   اما برای مورد فراخوانی که اشاره شد بله اگر مدل درج توابع رو درست رعایت کنید میتونید پشت سر هم فراخوانی کنید

 2. ماهان گفت:

  دقیقا مشکل همین درج توابع پشت هم دیگه در یک فایل جاوا اسکریپ هستش
  function up الان تابع که بصورت document.write تعریف شده و داخل (” ) هم یک iframe آدرس دهی میشه و تابع بعدش بسته میشه .
  دقیقا به همین صورت اگر بخواهیم چند تا این تابع رو یکی پس از دیگری در یک فایل جاوا اسکریپت درج کنیم ، روش درج صحیح رو می خواستم با یک مثال برامون بگید
  برای مثال function up و function sp و function fp

  • goolexacom گفت:

   دوست من کد تون رو ایمیل کنید.
   یه نکته که شاید شما هم با اون مشکلتون بر طرف میشه اینه که درسته که مدل کد نویسی در جاوا اسکریپت خیلی شبیه به php هست اما در جاوا اسکریپت توابع بدون روبداد ها اصلا اجرا نمیشن، بعنی اگر شما دارید بک function رو درج می کنید برای بعدیاش هم حتما باید حواستون به عملگری(منظورم همون روبدایه که مریوط به اون میشه) ابجاد بشه و بهش اشاره کنه

 3. ماهان گفت:

  این شکل کاملش … البته پنجره ها بصورت iframe-adres نوشته شدن که همون آدرس صفحات هستند. چطور این ها رو در یک فایل پس از هم دیگه بیاریم ؟

  function up() {
  document.write(‘iframe-adres’);
  }

  function sp() {
  document.write(‘iframe-adres’);
  }

  function fp() {
  document.write(‘iframe-adres’);
  }

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده *

پشتیبانی سایت سئو سایت

خدمات سایت

سئو

خدمات سایت

پشتیبانی سایت سئو سایت خدمات سایت