آموزش Yii framework قسمت دوم

نحوه نصب و پیکربندی Yii Framework

در نسخه 2 بر خلاف نسخه 1 YiiFramework روند ایجاد یک پروژه کمی تغییر کرده است شما دوستان حتما باید روند ایجاد یک پروژه در نسخه 1 را  از اینجا دانلود و مطالعه کنید، البته به دلیل مشخص نبودن وضعیت نسخه 2 Yii در آن زمان اقدام به تکمیل مستند نکردم و همچنین چون دوستان زیادی روی نسخه 1 کارکرده بودند مستند را ادامه ندادم، اما مفاهیم اولیه بسیار برای ما مهم است و باید حتما مطالعه گردد. توصیه می شود تا مستند را مطالعه نکردید سراغ ادامه آموزش این فصل نروید.

برای ایجاد یک پروژه با استفاده از2 Yii ما  دو روش کلی داریم.

روش اول: با استفاده از  Composer

روش دوم : با استفاده از دانلود مستقیم فایل های YiiFramework

در روش اول اگر در محیط لینوکس باشید با استفاده از دستور زیر باید فایل مربوط به نصب Yii را دانلود و اجرا کنیم:

curl -s http://getcomposer.org/installer | php

 مسیر دانلود فایل Composer این لینک می باشد:

 http://getcomposer.org/

اینطور بگم که دوستان Composer برنامه ای است که با دانلود و اجرای آن خود نرم افزار نیازمندهای Yii را تشخیص می دهد و موقع نصب نیازمندی های لازم را برای PHP اعم از extention ها و غیره را  همراه خود روی سیستم شما نصب می کند تا یک پروژه ی Yii  داشته باشید، اگر بخواهیم همین برنامه را در محیط ویندوز هم اجرا کنید کافی است به لینک زیر بروید و فایل را دانلود کنید و بعد از نصب و اجرا نرم افزار باید به اینترنت وصل بشوید تا نرم افزار نیازمندی های Yii را دانلود و به PHP سیستم شما اضافه کند.

http://getcomposer.org/doc/00-intro.md#installation-windows

اما در 2 Yii  امکان جالب به پروژها اضافه گردیده که خود یک نوآوری بسیار زیبا از طرف طراحان Yii است، Yii 2 این امکان را به شما می دهد که اگر پروژه ای که قرار است ساخته شود یک پروژه ای می باشد که شما فقط نیازمند کتابخانه های Yii هستید و تنها چند صفحه ساده جهت login یا about us یا… دارید، شما باید از لینک زیر فایل ها را دانلود و با استفاده از روش زیر Yii را نصب و آماده راه اندازی کنید:

https://github.com/yiisoft/yii2-framework/releases

بعد از دانلود فایل ها فقط کافی است تنظیمات مربوط به سیستم عامل که برای نصب نسخه 1 Yii را انجام دهیم با این تفاوت که در دستور مربوط به ساخت پوشه پروژه این طور دستور را بنویسید(باز هم توصیه می شود به لینکی که مربوط به سایت barnamenevis.org بود بروید و فایل مستند را دانلود و مطالعه کنید)

نسخه 1

C:/wamp/www/.\yii\framework\yiic webapp tets

نسخه 2

C:/wamp/www/.\yii\framework\yiic app/create test

در روش دوم که اصل کار ما نیز می باشد شما باید فایل های Zip مربوط به Yii را دانلود کنید که شامل دو فایل Zip می باشند که هر کدام بسته به نوع  پروژه ی شما عمل خاصی را نیز انجام می دهد. که در ادامه به توضیح تفاوت های هر کدام می پردازیم.

اگر به لینک زیر بروید شما دو لینک دانلود خواهید دید که با نام Yii 2 with advanced application template و Yii 2 with basic application template نام گذاری شده اند:

http://www.yiiframework.com/download

در Yii 2 طرحان تصمیم گرفته اند که Framework را در قالب فایل های template آماده در اختیار برنامه نویسیان قرار دهند که باعث  بالا بردن سرعت ایجاد پروژه و ریختن چارچوب پروژه  می شود.

اگر شما قصد ساخت یک پروژه کوچک یک نفره و معمولی را دارید یا قصد یادگیری کار با Yii 2 را دارید پیشنهاد می شود از نسخه Yii 2 with basic application template استفاده کنید، این نوع پروژه دارای 4 برگه اعم از homepage, the about page, the contact page  و login pageمی باشد، که برای مشخص کردن بیس کار خیلی می تواند کمک کند، همچنین با بررسی پروشه های این پروژه می تواند به مفاهیم کار با  Yii پی ببرید.

اما اگر شما قصد ساخت یک پروژه بزرگ تیمی با افراد دیگر در یک پراکندگی جغرافیایی را دارید و می خواهید یک پروژه بزرگ را راه اندازی کنید بهترین انتخاب Yii 2 with advanced application template از پروژه می باشد، همچنین با انتخاب این نوع از پروژه شما قادر خواهید لایه ی ظاهری نهایی را از بخش مدیریت و Develop جدا کنید که همان اصطلاح backend و frontend  می باشد.

به طور خلاصه برای ساخت پروژه های کوچک گزینه Basic و برای ساخت پروژ های کوچک Advanced را باید انتخاب کنید، دقت کنید دوستان با انتخاب هر کدام از نوع پروژ های پیشنهاد شده فایلی از خود Framework کم یا زیاد نمی شود بلکه ساختار و چیدمان پوشه ها و فایل های ارتباط دهی بین لایه ها کمی متفاوت می شود، پس نگران نباشید هر کدام از گزینه ها را که انتخاب کنید باز هم قدرت Yii را حس خواهید کرد، پیشنهاد می شود کسانی که فقط قصد ساخت یک وب سایت معمولی یا web Application ساده را دارند از نسخه basic  استفاده کنند و اگر پروژه خیلی وسیع است از نسخه advanced استفاده شود.

من wampserver را برای شبیه ساز سرور روی کامپیوتر خودم انتخاب کردم بعد از دانلود آنها را در پوشه www از حال فشرده خارج می کنم. به تصویر توجه کنید:

در ابتدا پوشه و طرز کار پروژه ی basic را که کمی ساده تر است توضیح خواهیم داد و بعد از آن تا انتهای آموزش با پروژه نوع advanced همراه می شویم، و برای نمونه هم یک سایت را با موضوعی که شما دوستان پیشنهاد می دهید خواهیم ساخت.

قبل از وارد شدن به بررسی طرز کار پروژه باید به فکر یک IDE مناسب برای کار خود باشید، اگر فایل مستندی که در قبل پیشنهاد شد دانلود کنید و مطالعه کنید می بینید که من PHPStorm را برای کار خود انتخاب کردم و تنظیمات مربوط به IDE را نیز در فایل توضیح داده ام پس از دوباره گویی آن پرهیز می کنیم و به سراغ اصل موضوع می رویم، پیشنهاد می شود مفهموم MVC را نیز از آن مستند مطالعه کنید که خیلی مهم می باشد.

من پروژه basic را با IDE خودم باز کردم، توجه کنید که نباید مشکلی با کامل شدن کدهای برنامه نویسی داشته باشید، به تصویر توجه کنید:

همانطور که مشاهده می کنید و قتی کلمه ای را تایپ کردم خود IDE خصوصیات و متدها را برای من کامل می کند و نمایش می دهد.

شرح وظایف پوشه ها و نحوه ی عملکرد هر کدام در بخش بعدی توضیح داده خواهد شد.

نمونه ای از آخرین کارهای ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده *

پشتیبانی سایت سئو سایت

خدمات سایت

سئو

خدمات سایت

پشتیبانی سایت سئو سایت خدمات سایت