مهمترین تکنیک های سئو داخلی سایت

مهمترین تکنیک های سئو داخلی سایتReviewed by خدمات سایت گولکسا on Nov 17Rating: 3.5آموزش تکنیک های سئو داخلی سایتسئو داخلی سایت مهم ترین کار در سئو که سایت های بزرگ و موفق آن را رعایت می کنند و دوست ندارند رقبا آن ها را بدانند.

تا همین چند سال پیش تگ های متا (Meta Tags)، تگ های هدینگ، بمباران متن با کلمه کلیدی هدف و تصاویر بهینه شده کلید افزایش سئو داخلی سایت بود. از سال ۲۰۱۶ تغییرات زیادی در الگوریتم های گوگل ایجاد شد که با معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار به اوج خود رسید. در این الگوریتم های جدید هدف افزایش رضایت کاربران در اولویت است.

در این مقاله مهمترین فاکتورهای موثر در سئو را بررسی میکنیم ولی پیش از شروع، باید در نظر داشته باشید که شما محتوا را برای کاربران تولید میکنید و نه موتورهای جستجو، هرکجا که از مرز رضایت کاربران دور شدید تا سئوی بهتری داشته باشید مسیر نادرستی را انتخاب کرده اید.

 

کلمات کلیدی پر جستجو را شناسایی کنید

انتخاب کلمه کلیدی یکی از نکاتی است که ما هنگام نوشتن یک مقاله یا تولید یک صفحه جدید باید به آن توجه کنیم.

قبل از شروع به نوشتن باید به این فکر کنیم که کاربران چه موضوعاتی را جستجو میکنند؟

با چه ادبیات و عباراتی این موضوعات را در گوگل جستجو میکنند؟

چه محتوایی میتوان در این مورد تولید کرد؟

اینگونه سوالات به شما کمک میکنند تا لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید که باید در محتوای خود از آنها استفاده کنید و سئو داخلی بهتری داشته باشید. علاوه بر این ابزارهای دیگری مانند Keyword Planner وجود دارند که به شما در تعیین میزان جستجوی عبارات کمک میکنند.

 

عنوان و توضیحات مناسب بنویسید

تگ های متا معمولا بخشی از کدهای سایت هستند که جایگاه آن ها در هدر است و به معرفی محتوای صفحه میپردازند. این اطلاعات توسط کاربرانی که در صفحه حضور دارند قابل مشاهده نیست ولی ربات های خزنده گوگل از آنها برای انالیز صفحه استفاده می کنند و در بیشتر موارد همین محتوا در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده میشود پس اهمیت بسیاری زیادی خواهند داشت.

تگ های بسیار متنوعی وجود دارند که میتوان در هدر سایت قرار داد و هریک کارایی مشخصی دارند ولی مهمترین تگ هایی که برای سئو داخلی با آنها کار داریم دو تگ title‌ و description هستند.

تگ title برای معرفی عنوان صفحه و تگ description برای توضیحات کوتاه در مورد صفحه استفاده میشود. ممکن است به صورت تکنیکال تاثیر این دو فاکتور در رتبه بندی صفحات پایین اعلام شود ولی در عمل اهمیت بسیار بالایی خواهند داشت به این دلیل که کاربر هنگام جستجو در گوگل مستقیما این دو عبارت را مشاهده کرده و بر همین اساس سایت شما را از میان سایر لینک ها انتخاب میکند.

باید توجه داشته باشید هرچقدر عنوان و توضیحات شما جذاب تر باشد شانس بیشتری برای جذب مخاطب خواهید داشت.

نکات نگارش عنوان و توضیحات متا خواهیم داشت:

  • برای عنوان حداکثر ۷۰ کاراکتر و برای توضیحات متا تا ۱۶۰ کاراکتر در نظر بگیرید زیرا اگر بیشتر شود ممکن است گوگل بقیه آن را به کاربر نمایش ندهد.
  • در توضیحات متا یک بار کلمه کلیدی هدف را استفاده کنید و از ترکیب های جذاب برای مخطبان بهره بگیرید. بعنوان مثال برای یک فروشگاه اینترنتی میتوان از عباراتی مانند کمترین قیمت، ارزان و … استفاده نمود.
  • دقت کنید title شما به تگ h1 یا یکی از هدینگ های h2 در صفحه شبیه باشد.
  • تا حد امکان از کاراکترهای جدا کننده و ویرگول در متن توضیحات متا و عنوان استفاده نکنید.

 

از تگ های هدینگ به خوبی استفاده کنید

صفحات سایت شما باید فقط از یک تگ h1 تشکیل شده باشد. یعنی حتما این تگ را داشته باشد و در صفحه بیشتر از یک تگ h1 نباشد. این عنوان باید دقیقا توضیح دهنده محتوای صفحه و دارای کلمه کلیدی هدف شما باشد. همچنین از نظر طراحی و ابعاد با سایر محتوای صفحه متمایز بوده و در اولین نگاه قابل شناسایی باشد.

علاوه بر تگ h1 که اهمیت بسیار بالایی دارد میتوانیم از تگ های h2 و h3 نیز برای معرفی بهتر موضوع مورد بحث استفاده نماییم. براساس اصول نگارشی بعد از هر ۳۰۰ کلمه نیازمند یک تگ هدینگ جدید هستیم تا کاربر بتواند به راحتی موضوع این بخش از محتوای مورد مطالعه را درک کند. با توجه به اینکه پیشنهاد میکنیم محتوای صفحات شما ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه باشد احتمالا در هر صفحه شما ۴ تا ۵ تگ h2 خواهید داشت که هر یک از آنها پیرامون موضوع عنوان اصلی مقاله هستند.

 

آدرس صفحه را بهینه کنید

آدرس دهی صفحات از ۲ جهت مورد توجه است.

  1. کوتاه بودن آدرس و استفاده از کاراکترهای با معنی
  2. زیرشاخه بندی آدرس ها و تعداد / در آن.

هرچقدر تعداد کاراکتر / در آدرس شما کمتر باشد یعنی این محتوا در سطح بالاتری از سایت شما قرار دارد و ارزش بیشتری از نظر گوگل خواهد داشت. همچنین تلاش کنید از کلمات کلیدی هدف در آدرس صفحه استفاده کنید؛ بدون اینکه آدرس صفحه خیلی طولانی شود. معمولا برای سایت های فارسی از آدرس دهی فارسی نیز استفاده میکنیم ولی عبارات اضافی مثل از در با به برای و … را از آن حذف میکنیم.

 

از تصویر، ویدیو و نمودار استفاده کنید

اگر هدف شما بالا بردن درک کاربر از مطلب و افزایش رضایت کاربران می باشد بهتر است از ابزارهای چند رسانه ای مانند تصویر و ویدیو استفاده کنید یا در بخش هایی از مقاله خود محتوا را به صورت نمودار و جدول در اختیار کاربر قرار دهید.
بعنوان مثال استفاده از ویدئو زمان حضور کاربر در صفحه را افزایش داده و ضریب خروج کاربران شما را کاهش میدهد. همچنین تجربه نشان داده است صفحاتی که دارای تصویر و ویدیو هستند آمار بهتری در اشتراک گذاری توسط کاربران داشته اند. از همه اینها مهمتر آن است که گوگل توجه بسیاری زیادی به این موارد داشته و وجود تصویر یا ویدئو را نشانه ای بر رضایت کاربران از صفحه میداند، در نتیجه شانس شما در رتبه بندی گوگل به صورت چشم گیری افزایش خواهد یافت.

 

لینک دهی به صفحات سایت و سایت های دیگر

اکسر ما فکر می کنیم که لینک دهی به سایت های دیگر میتواند موجب کاهش اعتبار ما و افت جایگاه کسب شده در نتایج گوگل باشد، این تصور در برخی موارد درست و در برخی نادرست است. اگر شما به یک سایت مرجع و صفحه ای کاملا مرتبط از آن لینک بدهید تاثیر منفی در جایگاه شما نخواهد داشت. حتی این ارتباط موضوعی به گوگل کمک میکند تا موضوع صفحه شما را نیز به خوبی شناسایی کند. حال اگر همین لینک سازی به سایتی نامرتبط و یا حتی صفحه ای نادرست از سایتی مرتبط انجام شود میتواند در عملکرد شما تاثیر منفی داشته باشد.
لینک سازی داخلی؛ یعنی لینک دادن به صفحاتی دیگر از سایت خودتان موجب میشود ارتباط معنایی میان این صفحات ایجاد شده و با تقویت یکدیگر همه آنها پیشرفت کنند. بسیاری از وبمستران با دانستن تاثیر لینک سازی داخلی سعی میکنند به صورت اتوماتیک کلمات هدف را در تمام متون سایت به صفحه ای مشخص لینک کنند و یا در یک مقاله به چندین مقاله دیگر که حتی مرتبط هم نیستند لینک مید­هند. این روش ها اشتباه هستند و کلاه سیاه محسوب میشوند.
نکته مهم دیگر در این بخش لینک های مخفی شده است. بسیاری فکر میکنند با مخفی کردن لینک ها میتوانند بدون آزردن کاربر وضعیت سئو خود را بهبود دهند ولی این تکنیک از طرف گوگل رد شده و یکی از معیارهای گوگل برای شناسایی سایت ها متقلب است. در نظر داشته باشید که ربات های گوگل هم اکنون دستورات CSS را به خوبی درک میکنند و متوجه مخفی کردن لینک های شما خواهند شد.

 

فعالیت کاربران در صفحه را افزایش دهید

محتوای ارزشمند خودش را در سطح اینترنت پخش میکند، فقط کافیست شما ابزار لازم برای کاربران تنبل را فراهم کنید. یکی از این روش ها قراردادن دکمه های اشتراک گذاری در صفحه است. بررسی کنید که مخاطبین شما عموما در کدام شبکه اجتماعی فعال هستند و گزینه های اشتراک گذاری را بیشتر از سه مورد قرار ندهید. بعنوان مثال در ایران قراردادن گزینه تلگرام ضروری بنظر میرسد ولی در خارج از ایران ممکن است بدون استفاده باشد.
قابلیت ارسال دیدگاه را به صفحات خود اضافه کنید و کاربران را تشویق کنید که نظرات و سوالات خود را بیان کنند. هنگامی که دیدگاهی برای شما ارسال میشود به دقت به آن پاسخ دهید و به شکلی پاسخ کاربران را بدهید که برای ارسال دوباره دیدگاه و مطرح کردن سوالات جدید اعتماد به نفس بگیرند. هرچقدر میزان فعالیت کاربران در سایت شما بیشتر باشد نشاندهنده میزان رضایت آنها از مطالب شماست و همین امر تاثیر زیادی در رتبه بندی نتایج گوگل و سئو سایت شما خواهد داشت.

 

توجه داشته باشید

  1. اگر عنوان و توضیحات انتخاب شده توسط شما با محتوای موجود در صفحه همخوانی نداشته باشد گوگل آن را به کاربران نمایش نمیدهد.
  2. برای لینک سازی داخلی در نظر داشته باشید که هرچقدر تعداد لینک های موجود در یک مقاله بیشتر شود امتیازی که به لینک ها داده می شود تقسیم خواهد شد.

پیوند : تکنیک های سئو ، پشتیبانی سایت ، خدمات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده *

پشتیبانی سایت سئو سایت

خدمات سایت

سئو

خدمات سایت

پشتیبانی سایت سئو سایت خدمات سایت