طراحی خطای 404Reviewed by خدمات سایت گولکسا on Nov 26Rating: 4.5طراحی خطای 404 برای سایتخطای ۴۰۴ از رایج ترین خطاها هنگام مشاهده وبسایت توسط کاربران بوده و یکی از استانداردهای اولیه در طراحی سایت محسوب میشود.

خطای ۴۰۴ چیست؟

خطای ۴۰۴ از رایج ترین خطاها هنگام مشاهده وبسایت توسط کاربران بوده و یکی از استانداردهای اولیه در طراحی سایت به حساب می اید. با ورود به هر صفحه اینترنتی مرورگر شما درخواست را به سرور ارسال میکند در صورتی که سرور صفحه مرورد نظر را پیدا نکرد خطای ۴۰۴ نمایش داده میشود تا کاربر از عدم وجود صفحه مطلع شود. دلایل بسیاری وجود دارند که موجب میشوند کاربران صفحه ۴۰۴ را مشاهده کنند. مهمترین آنها عبارتند از:

  • حذف صفحات از روی سایت و باقی ماندن لینک آنها در سایر صفحات سایت
  • دریافت بک لینک از سایت های دیگر (اشتباه تایپی نویسنده) به صفحاتی که در سایت وجود ندارند
  • اشتباه در کدنویسی سایت و ایجاد لینک های نادرست

چرا خطای ۴۰۴ را جدی بگیریم؟

گوگل توجه ویژه ای به صفحه ۴۰۴ در سایت ها میکند و طراحی و وجود آن را نکته ای مثبت برای افزایش رضایت کاربران میداند. تا جاییکه در پنل گوگل وبمستر بخش ویژه ای به Crawl Errors اختصاص داده است، یکی از مهمترین اطلاعاتی که در این قسمت مشاهده میشود صفحاتی هستند که کاربران به آنها مراجعه کرده و خطای ۴۰۴ دریافت میکنند.

از طرف دیگر زمانیکه کاربر به این قبیل صفحات فرستاده میشود احتمال اینکه بطور کلی سایت شما را ترک کند بالا خواهد رفت، حال اگر اطلاعات مناسبی را در اختیار او قرار دهیم شانس خود را برای جذب رضایت یک کاربر افزایش داده ایم. اصولا در ایران به طراحی صفحات ۴۰۴ کمتر توجه می شود و آخرین صفحه ای که یک طراح سایت برای آن وقت میگذارد همین صفحه است. در صورتی که اگر به طراحی این صفحه و پیام های خطا دقت کنیم می توانیم ذهنیت منفی که از باز نشدن یک صفحه به کاربر می دهد را کاهش دهیم و در نتیجه مانع از ترک کاربر از صفحه و خروج از سایت خواهیم شد.

 

نوشتن متن مناسب جهت مطلع شدن کاربر از خطای رخ داده شده

متن پیغام خطای ۴۰۴ از اهمیت خاصی برخوردار است نوشتن پیغام عذر خواهی در حالتی که صفحه مورد نظر کاربر در دسترس نمی باشد و ارایه چند لینک مفید و مناسب به سایت می تواند عامل دلگرمی برای کاربر باشد. بهتر است علت بروز خطا را در یک جمله ساده و کوتاه به کاربر اعلام کنید؛ به عنوان مثال، لینک درخواستی شما اشتباه است و یا صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

 

امکان جستجو در صفحه پیام ۴۰۴

اضافه کردن کادر جستجو یکی دیگر از تکنیک های پیشنهادی برای بهبود رابط کاربری در صفحات ۴۰۴ است. با این کار کاربر میتواند عبارت یا موضوعی که به دنبال آن وارد سایت شما شده را جستجو کرده و مستقیما مطالب مورد نظر خود را بیابد. این روش عموما برای سایت های خبری و سایت هایی که تعداد بخش ها و صفحات بسیار زیادی دارند پیشنهاد میشود. اگر سایت شما صفحات محدود و مهمی دارد میتوانید لیستی از مهمترین صفحات سایت را به جای قابلیت جستجو در اختیار کاربران خود قرار دهید.

 

ارایه لیستی از گروه بندی مطالب ارایه شده در وب سایت

برای بازگشت سریعتر کاربر به صفحه اصلی و یا صفحه دلخواه مجموعه ای از گروه های اصلی محتوای وب سایت را قرار می دهیم. برای این کار پر بازدید ترین و محبوب ترین صفحات را بصورت لینک بر روی صفحه ۴۰۴ معرفی می کنیم. بسیاری از سایت ها سعی میکنند که با نمایش منوی اصلی و هدر خود در این صفحه کاربر را به صفحات اصلی سایت ارجاع دهند ولی باید حتما به کاربر یادآور شوید که این یک صفحه مهم از سایت شما نیست و در جای نامناسبی وارد شده است.

 

نکته : برای مشاهده صفحات ۴۰۴ در سایت های دیگر کافیست در انتهای آدرس سایت عبارت ۴۰۴ یا عباراتی بی معنا را وارد نمایید تا خطای عدم وجود صفحه را مشاهده نمایید.

پیشنهاد میکنیم که صفحه ۴۰۴ گولکسا را نیز مشاهده کرده و نظرات خود را در مورد کارایی آن اعلام نمایید. اگر نمونه جالبی از طراحی صفحه ۴۰۴ برای سایت های ایرانی مشاهده کردید میتوانید در بخش نظرات همین صفحه با ما و خوانندگان گولکسا به اشتراک بگذارید.

 

پیوند : پشتیبانی سایت ، خدمات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده *

پشتیبانی سایت سئو سایت

خدمات سایت

سئو

خدمات سایت

پشتیبانی سایت سئو سایت خدمات سایت