برای اینکه در قسمت پنل مدیریتی وردپرس، یک پوسته شناسایی شود و امکان فعالسازی آن فراهم باشد، تنها کافیست دو فایل داشته باشید! یکی با نام index.php و دیگری با نام style.css. که در این میان اگر یکی از این فایل ها هم درست نشده باشند و یا ارتباط  ان ها با یکدیگر برقرار نشده باشد، وردپرس آن ها را به عنوان یک پوسته ی معتبر شناسایی نمی کند. لازم به ذکر است که انتخاب نام های مذکور برای هر کدام از فایل ها، کاملا اجباری است.

نقش هر کدام از فایل ها در طراحی قالب

وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای template base شناخته می شود. به طوری که پایه ی کارآیی آن بر مبنای کارآیی و امکاناتی است که در پوسته ی آن به کار گرفته شده است. لذا در پوشه ی مربوط به پوسته، شرح وظایف و نقش هر فایل با نام آن شناسسایی می شود؛ در ادامه نقش چند فایل بسیار رایج را توضیح می دهیم:

۱- index.php

این فایل، اصلی ترین اطلاعات قالب وردپرس شما را در خود دارد. التبه ممکن است عینا کدهای مربوطه را در آن پیدا نکنید! اما این اتفاق  تنها زمانی رخ خواهد داد که فایل های دیگری در index.php بکار گرفته شوند. خلاصه این که در نهایت وردپرس این فایل را اصلی ترین فایل پوسته وردپرس می داند. نحوه ی نمایش و قطعه بندی محتوای صفحات در این فایل صورت میگیرد.

۲- style.css

اصلی ترین استایل ها و سبک دهی ها را در این فایل خواهید دید. البته برای تسهیل کار جهت هرگونه تغییرات احتمالی در آینده، و یا در تم های بزرگتری که امکانات بیشتری دارند، تعداد فایل های سی اس اس (CSS) بیشتری به چشم میخورند که یا مربوط به رنگ بندی های متفاوت هستند و یا استایل دهی قسمت های مختلف را در بر دارند. این فایل نیز وجودش حیاتی است! بطوری که اگر نباشد، وردپرس پوسته ی مورد نظر را بعنوان یک قالب معتبر نمی شناسد. نکته ی قابل توجه این است که در برخی پوسته ها، فایلی با نام rtl.css نیز در نظر گرفته می شود. کدهای این فایل در صورتی در صفحات وب سایت اعمال می شوند که زبان وردپرس بکار گرفته شده، جزء زبان های راست به چپ باشد.

۳- functions.php

وردپرس توابع مربوط به هر قالب را در این فایل دنبال می کند. اگر تعداد توابع شخصی ای که میخواهیم برای قالب وردپرس خود در نظر بگیریم، کم باشند، می توانیم از این فایل به تنهایی استفاده کنیم و در غیر اینصورت می توان فایل ها و دایرکتوری های متفاوتی را ایجاد کرد، اما تمام آن ها را از درون فایل functions.php فراخوانی کرد. یکی از رایج ترین کارهایی که با استفاده از functions.php انجام می شود، ایجاد قابلیت پشتیبانی از ابزارک ها (ویجت ها –  widgets) می باشد.

۴- single.php

این فایل مشخصات بارگذاری صفحات داخلی را در خود نگهداری می کند. البته می توان با تعریف یک حالت شرطی، صفحات داخلی را هم در همان فایل index.php تعریف کرد، اما از آنجایی که شلوغ کاری و عدم دسته بندی فایل ها و ساختارها اصلا کار درستی نیست، معمولا از این کار پرهیز می شود.

۵- page.php

برگه های وردپرس شما با این فایل پشتیبانی می شوند. البته اگر چنین فایلی نداشته باشید، پوسته ی شما ناقص شناخته نمیشود اما شاید با پاک شدن آن برگه های شما در چیدمانی که باید، نمایش داده نشوند.

۶- archive.php

آرشیو محتوای وب سایت شما در وردپرس، با این فایل مدیریت می شود. در حقیقت وردپرس برای نمایش آرشیو مطالب، ابتدا به دنبال این فایل میگردد تا نحوه ی نمایش را در آن بیابد، در صورتی که چنین فایلی وجود نداشته باشد، از قوانین سلسله مراتب فایل ها استفاده می کند.

۷- category.php

نمایش دسته بندی های مختلف شما در وردپرس به صورت پیش فرض با این فایل مدیریت می شوند. اما در صورتی که چنین فایلی وجود نداشته باشد، از قوانین سلسله مراتب فایل ها استفاده می کند. البته این یک روش کاملا معمول و مرسوم است که بسیاری از طراحان چنین فایلی را قرار نمی دهند، چون می دانند که شیوه ی نمایش برگه ی آرشیو مطالب، با نمایش دسته بندی ها یکسان است. و از طرفی می دانند که اگر category.php وجود نداشته باشد، وردپرس طبق قوانین سلسله مراتب فایل ها، فایل archive.php را استفاده می کند.

۸- search.php

نمایش نتایج جستجوی کاربران در وردپرس با این فایل مدیریت می شود. در مورد این فایل نیز این یک روش مرسوم هست که از محتویات فایل archive.php برای آن استفاده می کنند.

۹- ۴۰۴٫php

هرگاه کاربران شما لینکی از وب سایت یا وبلاگ شما را باز کنند که صفحه ی معادل آن وجود نداشته باشد (خطای ۴۰۴ رخ بدهد)، مدیریت نتیجه ی نمایش داده شده به کاربران با این فایل مشخص می شود. به طور معمول در این فایل اینگونه تنظیمات صورت میگیرد که یک پیغام ساده و مناسب به کاربران نمایش داده شود، اما در حالت های پیشرفته تر، سعی می شود تا کاربر مجاب به مشاهده ی سایر مطالب مرتبط با آنچه که دنبال آن می گشته است، بشود.

قوانین سلسله مراتب فایل های وردپرس

همانطوری که در ابتدای این نوشتار گفته شد، اصلی ترین فایل های قالب های وردپرس، style.css و index.php هستند. اما در مورد سایر فایل ها چطور رفتار می شود؟ در حقیقت وردپرس یکسری قوانین سلسله مراتبی برای فایل ها دارد. مثلا وقتی کاربران صفحه ای را جستجو می کنند، ابتدا وردپرس به دنبال فایل search.php میگردد، در صورتی که در پوشه ی مربوط به قالب، چنین فایلی وجود نداشته باشد، فایل index.php مورد استفاده قرار میگیرد. این قوانین تحت عنوان wordpress hierarchy شناخته می شوند.

 

----

اولین موردی که برای قالب های وردپرسی نیازه فایل های اصلی قالبه! این فایل ها تمامی فایل های قالب رو شامل میشه اما خب ما به همه ی اونها در کنار هم برای کارکرد درست سایت احتیاج داریم!
برای نمونه، هر دو فایل function.php و style.css نیاز هستند. لیست هایی در function.php موجوده که برای سفارشی سازی وردپرس به کار میره و شیوه نامه نیز برای موارد کاربردی دیگه و تقریبا میتونیم بگم استایل سایت استفاده میشه.
تمامی فایل ها به صورت طبقه بندی شده موجب به وجود اومدن فایل قالب میشن که اونها رو به دو بخش تقسیم میکنیم:
دسته ای که عملکرد اونها خارج از حلقه وردپرس است و دسته ای که عملکرد اونها داخل حلقه است.
حلقه ی وردپرسی برای بخش محتوا و پست ها و برگه ها استفاده میشه.

فایل های قالب خارج از حلقه

زمانی که به فایل های خارج از حلقه مراجعه میکنیم، معنیش اینه که مولفه هایی از برگه ی شما خارج از نوشته یا محتوای اصلی برگه می باشد.این مورد شامل محتوا در سربرگ و پانوشت میشه. سربرگ شامل تمامی کدهای اچ تی ام ال و اطلاعات اصلی هستش که قبل از مشخص شدن محل محتواهای سایت مشخص میشه و پانوشت شامل همه چیز بعد از نوشته ها و محتوای داخلی سایته.فایل سربرگ با عنوان header.php و فایل پانوشت footer.php گفته میشه. هر دو فایل خارج از حلقه ی وردپرسی داخل پوسته قرار دارند.
فایل مهم دیگه ای که در پوسته قرار گرفته sidebar.php هستش. این فایل برای تمام محتواهایی که خارج از ویرایشگر هستند.معمولا این فایل به صورت زنده در گوشه ی سمت راست یا چپ قرار گرفته، اما این فایل در واقع میتونه در هر جایی قرار بگیره و بستگی به نوع قالب داره.
اخرین بخش، فایل comment.php در قالب هستش که در پایان هر پست وردپرسی قابل رویت هستش. این فایل میتونه کمی پیچیده باشه اما یک فرم ساده ای است که شامل کدهای اچ تی ام ال و پی اچ پی میشه.
فایل هایی که خارج از حلقه وجود دارند نیز بسیار حائز اهمیتند اما ساختار اصلی سایت های وردپرسی به فایل های قالب که شامل محتوا میشه و در حلقه هستند بستگی داره.

صفحه اصلی

شاید مهمترین صفحه در سایت وردپرسی صفحه ی اصلی باشه. زمانی که کاربر از صفحه ی اصلی سایت بازدید میکنه وردپرس به دنبال فایل index.php میگرده و اون رو نمایش میده. این یکی از کوچکترین خصوصیات سلسله مراتبی قالب هاست.
صفحه هایی مثل بایگانی، برگه های یکتا و … نمونه هایی از این قبیل هستند که به index.php مربوط میشن.
فایل دیگه ای که بر روی صفحه ی اصلی اثر میذاره front-page.php است. اگه این فایل در داخل قالب وجود داشته باشه، صفحه ی index.php نادیده گرفته میشه و اولویت با این فایل است. دو راه برای استفاده از front-page.php وجود داره! اولین راه به استفاده از لیست برگه ها برمیگرده. هرچند، این برگه میتونه به عنوان یک برگه ی ایستا بکار بره که از بخش تنظیمات میشه تنظیم کرد.
به خاطر داشته باشید، فایل index.php و front-page.php میتونن کدهای یکسانی رو شامل بشن و صفحه ی نخست یکسانی رو ایجاد کنید. هر چند front-page.php فقط توسط وردپرس برای ایجاد صفحه ی اصلی استفاده میشه در حالی که index.php به صورت پیش فرض تمامی قالب ها با هر سیستمی در نظر گرفته میشه!

صفحه ی بایگانی

برگه ای است که به صورت یک جا تمامی موارد مهم سایت رو نمایش میده. این موارد شامل صفحات نویسندگان، دسته ها، پست های سفارشی، اطلاعات برگه ها و هر مورد دیگه ای رو میتونه شامل بشه.
پوسته پیش فرض برای این برگه زیاد جذابیت نداره که معمولا هم پوسته ی خاصی رو برای این برگه در نظر نمیگیرن و به صورت عادی از اون استفاده میکنند. فایل Archive.php مورد ضروری در پوسته به حساب نمیاد اما میتونه به راحتی از index.php فرمان بگیره. هر چند ایده ی خوب اینه که این صفحه دارای یک ساختار خوبی برای خودش باشه.

 

پس اگه قرار باشه به صورت سلسله مراتبی نشون بدیم به اینصورت میشه :

archive.php
index.php

دوست ندارم خسته بشید پس اگه اجازه بدید برای جلسه ی امروز بحثمون رو خاتمه بدیم و بقیه موارد رو در جلسه ی بعدی ادامه بدیم. شما هم بتونین بهتر به تجزیه و تحلیل این موارد بپردازید!

روزهایتان آفتابی

این هم تصویری کاربردی

 

برای مشاهده بهتر و دقیق تر اونو ذخیره کنید

نمونه ای از آخرین کارهای ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده *

پشتیبانی سایت سئو سایت

خدمات سایت

سئو

خدمات سایت

پشتیبانی سایت سئو سایت خدمات سایت