Long Scrolling یا پیمایش طولانی چیست؟Reviewed by پشتیبان سایت گولکسا on Nov 24Rating: 4.0Long Scrolling چیستیکی از شیوه های طراحی که در سال 2016 بین طراحان وبسایت مورد استفاده قرار گرفت و به آن تمایل و گرایش نشان داده اند استفاده از پیمایش طولانی یا Long Scrolling می باشد.

از روش های طراحی که طراحان وبسایت برای استفاده از آن در طراحی سایت ها نسبت به آن تمایل و گرایش نشان داده اند استفاده از پیمایش طولانی یا Long Scrolling می باشد.

طراحی سایت ها با پیمایش طولانی روز به روز در حال افزایش است و امروزه بسیاری از سایت ها از این متد طراحی استفاده می کنند.از قابلیت ها و مزایایی این روش طراحی سایت،علاوه بر زیبایی و جذابیت های بصری باعث افزایش محبوبیت سایت و در پی آن افزایش استفاده از پیمایش طولانی در طراحی سایت ها شده است.

 

قایلیت های Long Scrolling:

  • قابلیت نمایش خوب در صفحات موبایل و تبلت و راحتی کار کردن با نمایشگرهای لمسی
  • پتانسیل بیشتر برای داستان سرایی برای تعامل بیشتر با کاربران (سایت می تواند خواننده را بهتر همراه خود کند)
  • قابلیت حرکت کردن در صفحات به شیوه ای راحت تر برای کاربران
  • ایجاد چالش برای کاربر برای دیدن پایان پیمایش و افزایش جذابیت سایت

 

روش های کارآمد برای به کارگیری پیمایش طولانی

۱. یک نشانه بصری در نظر بگیرید

یک نشانه کوچک مانند یک فلش کوچک در انتهای صفحه و یا حتی یک نوشته مانند “به پایین اسکرول کنید” بیننده را متوجه می کند که قرار است بیشتر مطالب سایت به صورت پشت هم از مقابل چشمانش بگذرد.

۲. صفحه نمایش به عنوان صفحه سایت

اسکرول کردن به معنی مقابله با فرمت صفحه به صفحه نیست بلکه به بازسازی آن اشاره دارد.هر صفحه نمایش را همانند یک صفحه سایت در نظر بگیرید.هر چند صفحه سایت را به عنوان یک بسته در نظر بگیرید و از تم زمینه،تصویر زمینه و حتی گاهی از CTA یکسان استفاده کنید.این روند باعث می شود که سایت سازمان یافته باشد و به مخاطب در درک طرز کار کردن با سایت کمک می کند.

برای سایت هایی که صفحات کمی دارند بهتر است به جای استفاده از long–scroll از scroll–activated navigation استفاده کنند که در این روش کاربران به جای کلیک کردن،با اسکرول کردن صفحات بعدی را مشاهده خواهند کرد.از انیمیشن و افکت های هوشمندانه برای حرکت در بین صفحات استفاده کنید تا جذابیت بیشتری برای مخاطب ایجاد کنید.

۳. استفاده از Sticky Navigation و Jump–to

یکی از بزرگترین ریسک های پیمایش طولانی،و همچنین یکی از مهم ترین خطرهایی که سایت هایی که از پیمایش طولانی استفاده می کنند را تهدید می کند،دچار سردرگرمی شدن کاربر و ایجاد بی نظمی در سایت است.ممکن است بازدید کننده در صفحه ای از سایت راه خود را گم کند و یا اطلاع نداشته باشد که در کجا قرار گرفته است.راه حل این مسئله استفاده از Sticky Navigation است. Sticky Navigationمنویی است که در جایی ثابت در بین تمام صفحات قرار می گیرد و به کاربر این امکان را می دهد تا به صفحه دلخواه خود برود.استفاده از Jump–to نیز حداقل برای پرش به صفحه ابتدایی یک ضرورت محسوب می شود.

۴. Scroll–triggered Animations

استفاده از انیمیشن هایی که با اسکرول کردن فعال می شوند باعث ایجاد جذابیت بصری و سرگرمی کاربر می شود و ذهن او را درگیر می کند.استفاده از انیمیشن هایی که با اسکرول کردن فعال می شوند اثرات نامطلوب اسکرول کردن را از بین می برد و باعث ایجاد تجربه ای شیرین برای کاربر می شود.علاوه بر اینکه استفاده از Scroll–triggered Animations باعث افزایش جذابیت بصری برای کاربر می شوند،برای مخاطب سوالی با مضمون “در مرحله بعد چه اتفاقی می افتد؟“ ایجاد می کند که همین مسئله می تواند به شما کمک کند تا محتوای سایت را مشابه یک بازی با روند علت و معلولی طراحی کنید.

 

پیوند : پشتیبانی سایت ، خدمات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده *

پشتیبانی سایت سئو سایت

خدمات سایت

سئو

خدمات سایت

پشتیبانی سایت سئو سایت خدمات سایت